MENU
WORLDALLERGY.ORG
Facebook: World Allergy Organization
Twitter: World Allergy Organization
LinkedIn: World Allergy Organization
Instagram: World Allergy Organization
Back to Top

WAO Medical Book Review

Posted: April 2012

The Allergy Epidemic: A Mystery of Modern Life
By Dr. Susan Prescott
Published by UWA Publishing (University of Western Australia); first published in 2011
ISBN: 9781742582917

Retail Price: AUD$29.95 / NZD$39.95 Available from UWA Publishing
16 Chapters plus notes and an extensive bibliography
Foreword by Prof. Ruby Pawankar, President, World Allergy Organization

Recenzent:
Phillip L. Lieberman, MD
Asthma & Allergy Associates
Germantown, Tennessee USA

Ta wspaniała pouczająca książka jest unikalnym wkładem do literatury mającym za zadanie naukę chorych cierpiących na schorzenia alergiczne.  W dedykacji napisano: „ Jest to książka dla niezliczonych milionów, którzy cierpią na wiele chorób alergicznych i dla tych, którzy pracują tak ciężko, aby rozwiązać tajemnicę tej epidemii”.    

Jest ona unikalna ponieważ jest zaprojektowana nie tylko dla chorych ale także dla tych którzy się nimi opiekują.  Jest to trudne zadanie przekazać informacje tak zróżnicowanym odbiorcom, ale dr Prescott wykonała te zadanie z zimną krwią. Delikatnie stąpała pomiędzy uczonym stylem przeznaczonym, dla naukowców a stylem „jak dać sobie radę” dla pacjentów.  Wykonując to odnosi się do złożonych zjawisk naukowych w łatwy do czytania i zwięzły sposób. 

Jest ona również unikalna w poruszanej tematyce.  Jest ona podzielona na dwie różne części.  Pierwsza jest w większości dyskusją dotyczącą zasad naukowych leżących u podstaw epidemii alergicznej. Druga część dotyczy bardziej praktycznych aspektów chorób alergicznych i zawiera tematy takie jak ogólne zasady diagnostyki i postępowania, alergie pokarmowe, oraz choroby alergiczne, w tym wyprysk, astma i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.  Chociaż jest to bardzo trudne zadanie aby zawrzeć te olbrzymie zagadnienie w zrozumiały sposób, dr Prescott robi to w sposób jasny i zwięzły.     

Rozdziały na początku książki dotyczące układu immunologicznego, znaczenie wczesnego okresu życia w rozwoju alergii, genetyki i szczególnie epigenetyki są same w sobie warte ich ceny.  W mojej opinii dostarczają dużo wiedzy nawet lekarzowi, który jest zaangażowany w leczenie chorych alergicznych przez przeszło czterdziści lat.

Innym uroczym aspektem jest wzbogacenie tekstu anegdotami i opowieściami rodziny i mentorów dr Prescott, co wprowadza elementy jej osobistej filozofii. Wszystko to dodaje ciepła nie spotykanego normalnie w takich książkach i powoduje, ze czar tej książki jest bardziej przyjemny.  

Nawet chociaż poruszane są trudne naukowe koncepcje jest ona łatwa do czytania ponieważ nie są prezentowane jedynie suche fakty ale także forma narracyjna, która ułatwia czytelnikowi zainteresowanie tematem w trakcie czytania.

Podsumowując, w moim odczuciu jest to absolutnie zachwycająca opowieść o alergii, która powinna być częścią biblioteki każdego alergologa i może być rekomendowana wszystkim pacjentom.  Kończyłem ją z ciągłą zmianą perspektywy dotyczącą podbudowy szybkiego wzrostu chorób alergicznych który obserwujemy w ciągu ostatnich 50 lat.  Dr Prescott otworzyła moje oczy na zjawiska, o których byłem całkowicie nieświadomy.  Byłem wdzięczny za możliwość przeczytania i bez wahania rekomenduję tę książkę.