MENU
WORLDALLERGY.ORG
Facebook: World Allergy Organization
Twitter: World Allergy Organization
LinkedIn: World Allergy Organization
Instagram: World Allergy Organization
Back to Top

Przegląd książek medycznych

Posted: May 2012

Current Concepts in Clinical Management and Long Term Control of Atopic Dermatitis: Focus on Primecrolimus Cream 1%
Edited by Seth J. Orlow

Supplement Issue:  Dermatology 2007, Vol. 215, Suppl. 1
2007 Karger (Basil, Switzerland)
ISBN: 978-3-8055-8323-7
e-ISBN: 978-3-8055-8131-8

Retail: $34 US
Available from Karger

Recenzent
Virginia Bellido-Linares, MD
Allergy Unit
Virgen Macarena Hospital
Seville, Spain

Opis
Ta książka jest dobrym zbiorem artykułów skupiających się na zastosowaniu 1% kremu pimekrolimus w leczeniu chorych na wyprysk atopowy. Zawiera ona streszczenie na początku oraz cztery pełne artykuły.

Cel
Te artykuły skupiają się na klinicznym postępowaniu u niemowląt i dzieci jak również dorosłych chorych na wyprysk atopowy kładąc nacisk na bezpieczeństwo i tolerancję pimekrolimusa w różnych populacjach chorych. Ostatni artykuł opisuje nowe wskazania miejscowych inhibitorów kalcyneuryny.

Czytelnik
Ta książka może być inetresująca dla alergologów, dermatologów i lekarzy ogólnych interesujących się wypryskiem atopowym.  Styl pisania i grafika czyni tę książke łatwą do czytania i zrozumienia.  .

Cechy szczególne
Pierwsze dwa artykuły ogniskują się na roli 1% kremu pimekrolimus u dorosłych i dzieci chorych na wyprysk atopowy.  Kliniczne wyniki licznych badań porównujących pimekrolimus, takrolimus i kortykosteroidy są podsumowane w drugiej części.  Trzeci artykuł streszcza zagadnienia bezpieczeństwa i tolerancji kremu pimekrolimus w badaniach klinicznych i obserwacjach rynkowych.

Autorzy wyciągnęli wniosek, iż na podstawie publikowanych badań, istnieją dowody na to, iż inhibitory kalcyneuryny są bezpieczne I dobrze tolerowane w leczeniu trwającym dłużej niż 24 miesiące I nie stwierdzono żadnego przypadku nowotworu złośliwego.  

Ostatni artykuł przedstawia zarys potencjalnych wskazań inhibitorów kalcyneuryny.  Sposób ich działania sugeruje, iż reprezentują one bardzo dobrą alternatywę dla kortyksoteroidów, nie tylko w wyprysku atopowym ale także w wielu chorobach zapalnych szczególnie zajmujące skórę wrażliwych miejsc takich jak twarz, szyja i genitalia. Skuteczność wykazano w łuszczycy oraz wyprysku łojotokowym i kontaktowym.  Nowe dane potwierdzają skuteczność w liszaju płaskim, toczniu rumieniowatym twarzy, dermatozach pęcherzowych o podłożu autoimmunologicznym i bielactwie.   

Ocena
Ta książka dostarcza szerokie spojrzenie na postępowanie w wyprysku atopowym ze szczególnym uwzględnieniem miejsca inhibitorów kalcyneuryny w tym leczeniu.  Nakreśla także potencjalne zastosowanie tej grupy leków w innych chorobach skóry.